Design&Build – nowy standard usług?

Kompleksowe wykończenia wnętrz

Design&Build – nowy standard usług?

Wyrażenie Design&Build jest coraz modniejsze w ,,wnętrzarskim światku” :-). Koncepcja trzech ‚O’ (odpowiedzialność, oszczędność czasu, oszczędność kosztów) bardzo spodobała się inwestorom w branży nieruchomości komercyjnych. Jednak również klienci indywidualni coraz częściej poszukują usług typu Design&Build – i nie jest to dziwne – taka koncepcja ma sporo zalet.

1. Odpowiedzialność

Zamiast podpisywać kilkanaście lub kilkadziesiąt umów z wieloma podmiotami (architekt, wykonawcy, itd) inwestor podpisuje jedną umowę na wykonanie całej inwestycji. Jeden kontrahent jest odpowiedzialny za całość inwestycji, dzięki temu inwestorowi jest dużo łatwiej wyegzekwować pełne wywiązanie się z umowy.

Na wszelkiego rodzaju budowach, typowym problemem jest ,,spychanie odpowiedzialności”:
– ,,Panie, płytki są położone równo, tylko wylewka jest krzywa…”
Jeśli inwestycje realizuje kilka czy kilkanaście podmiotów, tego typu problemy są niemalże standardem. W przypadku usługi typu Design&Build odpowiedzialność za całą inwestycję przejmuje główny wykonawca (koordynator) i to on musi rozwiązywać tego typu problemy.

Wygodne rozwiązanie, prawda?

2. Oszczędność czasu

W przypadku inwestorów indywidualnych, możemy mówić o oszczędności czasu w dwóch aspektach.

Po pierwsze, jeśli koordynator ,,ogarnia” całą inwestycje, to oczywiste jest, że inwestor nie musi stale pilnować budowy, terminów, wykonawców, kontrolować jakość itd. ,,Nie mam czasu się tym zajmować!” – to częsta motywacja klientów wybierających usługę typu Design&Build, rzeczywiście – można zmniejszyć ilość czasu jaki inwestor musi poświęcić, ale nie tylko.

Możemy również znacznie przyspieszyć realizacje inwestycji. Koordynator może zawczasu zaplanować optymalną logistykę, produkcję oraz lepiej wykorzystać ekipy wykonawcze – tak aby jak najmniej było ewentualnych przestojów w realizacji inwestycji.

Oszczędność czasu jest bardzo ważna, jak wiadomo – czas to pieniądz!

3. Oszczędność kosztów

Dzięki kompleksowemu planowaniu inwestycji możemy przyspieszyć realizację inwestycji, ograniczyć ,,postoje” i zmniejszyć tym samym koszty. Dodatkowo, firmy realizujące wiele równoległych projektów, mają lepszą pozycję negocjacyjną co często przekłada się na lepsze warunki zakupów materiałów.

Kosztorysy tworzone w ramach Design&Build są dużo bardziej szczegółowe i bardziej dopasowane do projektu niż klika różnych wycen od poszczególnych wykonawców. Do takiego podejścia trzeba się nieco przyzwyczaić – dlaczego?

Zdecydowana większość klientów indywidualnych niedoszacowuje koszty inwestycji (czasem 2-3-krotnie!), dlatego profesjonalna, szczegółowa wycena usługi Design&Build może wyglądać na najdroższą opcję, choć bardzo często jest najtańsza – tylko, że zawiera wszystkie koszty.

Design&Build – dobre dla każdego?

W naszym kraju, cały czas są realizowane projekty metodą ,,małych kroczków”, na raty – to normalna strategia, szczególnie w przypadku kiedy nie mamy pokrycia finansowego na całą inwestycję.

Jednak coraz częściej zarówno firmy jak i klienci indywidualni wybierają usługi typu Design&Build – od projektu do gotowej realizacji. Ten rodzaj usługi ma bardzo wiele zalet, nie tylko oszczędzamy czas, nerwy i pieniądze, ale również mamy lepszą kontrolę nad całą inwestycją. Dodatkowo – wiemy dokładnie jaki będzie koszt wykonania projektu, i jeśli jest np. za wysoki, możemy dokonać zmian na etapie projektu, aby w przyszłych etapach realizacji nie martwić się o finansowanie budowy.

Nic dziwnego, że usługa Design&Build jest coraz popularniejsza, nie tylko w przypadku nieruchomości komercyjnych. Po prostu, takie rozwiązanie jest zwyczajnie wygodniejsze, nie chodzi tylko o gwarancję czy przewidywalność kosztów, ale o wygodę inwestora.


Tags:
No Comments

Post a Comment