Najsłynniejsze kuchnie fimowe

Najsłynniejsze kuchnie fimowe

Czym inspirują nas najsłynniejsze kuchnie z filmów?

Posada dekoratora planu filmowego nie należy do równie prestiżowych, co posada reżysera, aktora czy choćby kompozytora muzyki. Niech pierwszy rzuci Oscarem ten, kto wymieni choć jednego laureata Akademii w kategorii scenografia! Jednak nie sława jest tutaj miarą czyjegoś talentu i przede wszystkim zasług dla realizowanego obrazu. To właśnie do scenografów należy niebagatelna rola zaprojektowania filmowego świata – od miast i ulic po pojedyncze pomieszczenia. Bez scenografów nie byłoby takich filmów, jak Przeminęło z wiatrem, Lista Schindlera (laureaci Oscara to Polacy: Allan Starski i Ewa Braun!), Gwiezdne Wojny czy Władca Pierścieni.

Wbrew pozorom, najwięcej pracy może czeka scenografa nie przy filmach kostiumowych, historycznych, science-fiction czy fantasy, a przy tych „zwykłych”, gdzie otoczenie nie zwraca naszej specjalnej uwagi. Dobry scenograf potrafi tak zaprojektować dekoracje, by były spójne z nastrojem filmu, oddawały charakter bohaterów i czasów w których żyją.

A gdyby tak przyjrzeć się filmowym kuchniom – co w nich zobaczymy? Jak ich wystrój może nas zainspirować ? Czy tylko w kwestii dekoracji wnętrz?

Kuchnia Weasleyów (z serii „Harry Potter”) – styl rustykalny

kuchnia-weasleyow

Ekranizacje przygód najsłynniejszego czarodzieja świata są bogate w, nomen omen, magiczne i nietuzinkowe miejsca. Jedną z ulubionych lokacji głównego bohatera jest dom rodzinny jego najlepszego przyjaciela Rona Weasleya. Wyposażenie kuchni tej mało zamożnej rodziny czarodziejów może nie jest imponujące (ani nowe), jednak ma w sobie niepowtarzalny urok – podobnie jak wszyscy rudowłosi Weasleyowie!

Jak inspiruje?
Styl kuchni Weasleyów nawiązuje do angielskich, wiejskich gospodarstw, w których dominują ciepłe jesienne kolory i drewniane umeblowanie. U Weasleyów panuje różnorakość: każde krzesło, kubek czy talerz są z innego zestawu! Jeśli jednak chcesz nawiązać do stylu rustykalnego, nie bój się łączyć różnych kolorów (np. niebieskiego, czerwonego i żółtego), pozwól sobie na babcine patelnie, firanki, mosiężne wykończenia, porcelanową zastawę… Niech w Twojej kuchni będzie swojsko i przytulnie – jak to u Weasleyów!

Interesują Ciebie inne kuchnie w stylu wiejskim? Koniecznie obejrzyj „Holiday” (2006) i kamienny domek bohaterki granej przez Kate Winslet lub „Pod słońcem Toskanii”(2003) z Diane Lane – jeśli marzą Ci się bardziej południowe klimaty!

Kuchnie nostalgiczne z filmów o latach 50.i 60. – styl modern retro

godziny-kuchnia-laury-brown

Na lata 50. i 60. XX wieku wypadał okres gospodarczego rozwoju w Stanach Zjednoczonych, dający wszystkim nadzieję na spełnienie marzeń o szybkiej karierze i o idealnym domu. Wiele filmów pielęgnuje nasze wyobrażenie o tych czasach, na czele z perfekcyjnymi paniami domu w pastelowych kuchniach, np. „Służące” (2011), serial „Mad Man” (2007-2015), „Godziny” (2002).

retro-modern-kuchnia

Źródło zdjęć: Pinterest

Jak inspirują?
Jeśli myślisz o wystroju kuchni właśnie w tym stylu, na pewno będzie trzeba sięgnąć po charakterystyczne dla niego formy i wzory: podłoga w szachownice, stołki barowe, zaokrąglone wykończenia mebli, ceramiczne zlewy, a to wszystko w otoczeniu pasteli: różu, żółci, pistacjowego czy niebieskiego. Co jednak z wyposażeniem? Pamiętając o tym, że kuchnie lat 50. i 60. były bardzo nowoczesne, powinniśmy łączyć nostalgiczne elementy designu z wysokiej jakości AGD. Dzięki temu ociągniemy efektowny mix retro modern!

Kuchnie ze współczesnych seriali – styl nowoczesny

singielka_patchwork

Zamiast gorączkowo wertować katalogi czy strony internetowe w poszukiwaniu inspirujących aranżacji kuchni, może rozsiądziesz się wygodnie i włączysz któryś z modnych seriali? Grunt, by wybrać sitcom lub telenowelę, które rozgrywają się w czasach współczesnych, a ich bohaterowie mieszkają w dużych miastach!

Jak inspirują?

hannibal-kuchnia

Tym sposobem nie tylko poznasz najnowsze trendy i pomysłowe rozwiązania, ale i zobaczysz dany wystrój o różnych porach dnia i przy różnym oświetleniu. Nie wiesz, czy popularne płytki patchwork są dla Ciebie? Obejrzyj odcinek serialu „Singielka” i przyjrzyj się kuchni głównej bohaterki. A może zainspiruje Ciebie minimalizm panujący w kuchni Hannibala Lectera (serial „Hannibal”), wyposażony w wysokiej jakości sprzęty i ozdobiony obrazami?

nowoczesna kuchnia

Bardzo ciekawym przykładem jest projekt nowoczesnej kuchni autorstwa pracowni Ejsmont. Minimalistyczna aranżacja nie ma surowego charakteru – dzięki wyważonemu użycia drewna i koloru.

Szukając inspiracji nie zgub swojego stylu!

W filmie „Aviator” (2004) bohater grany przez Leonarda DiCaprio zauważa, że nie lubi swojego salonu, ponieważ czuje się w nim obco. Co z tego, że został w całości zaprojektowany przez znanego architekta i według najnowszych trendów, jeśli właściciel źle się czuje w takim otoczeniu?

Z dobrą aranżacją kuchni jest jak z dobrą potrawą – w gruncie rzeczy najważniejsze są przyprawy i nasze gastronomiczne upodobania. Dlatego szukając inspiracji warto się kierować przede wszystkim własnym wyczuciem i smakiem, a urządzając wnętrze nie zapominać o indywidualnych akcentach!

Autorem wpisu gościnnego jest Piotr Murawski. Współredaktor bloga Łazienkaplus, pasjonat dobrego designu i miłośnik funkcjonalnych rozwiązań.


Tags:
1 Comment
  • Rafał

    12 grudnia 2018 at 13:16 Odpowiedz

    Gotować jak Hannibal Lecter to jest to 🙂

Post a Comment