Projektowanie wnętrz przez internet – przyszłość czy chwilowa moda?

Projektowanie wnętrz przez internet

Projektowanie wnętrz przez internet – przyszłość czy chwilowa moda?

Projektowanie wnętrz przez internet jest coraz bardziej modne. Nie chodzi o polepszenie komunikacji pomiędzy architektem a inwestorem dzięki wykorzystywaniu dodatkowych możliwości jakie daje internet, niektórzy projektanci w ogóle rezygnują z kontaktu osobistego z klientem!

Projektowanie wnętrz przez internet – rewolucja?

Może, kiedyś – z pewnością jeszcze nie teraz. Swego czasu (z 10 lat temu) mieliśmy nawet w firmie aplikację internetową do współpracy z klientem przez internet (wysyłanie wizualizacji itp), natomiast obecnie są bardziej efektywne metody pracy.

Sama idea ,,projektowania przez internet” jest interesująca, przecież coraz więcej rzeczy zamawiamy przez internet. Jeśli można kupić ubrania przez internet, to czemu nie projekt wnętrza?!

Mieszkanie, dom – kosztowana inwestycja

Jeśli nie pasują nam spodnie kupione przez internet – możemy je zwrócić i po problemie. A co będzie, jeśli projekt (który w komputerze był piękny) nie spodoba nam się jak będzie zrealizowany? Wyślemy zwrot kurierem? Oczywiście, że nie!

Biorąc pod uwagę fakt, jak dużo pieniędzy inwestujemy w wykończenie domu czy mieszkania, warto zrobić to jak najlepiej, uniknąć wszystkich możliwych błędów, nawet…dobrze poznać swoje preferencje!

Lubię kolor niebieski…

Bardzo lubię kolor niebieski, taki wpadający w fiolet, a może w granat, nie wiem dokładnie, ale jest taki kolor. Zamawiam samochód w tym kolorze…i jest problem. Nigdzie nie ma auta w ,,moim kolorze”, a te samochody które jeżdżą po ulicach wyglądają zupełnie inaczej niż takie same modele w internetowym konfiguratorze…

To detal, ale warto sobie uświadomić, że kolory wyświetlane w komputerze ,,świecą” się – wyglądają zupełnie inaczej niż rzeczywistości – szczególnie, że monitor jest mały, a np. elewacja nie! Takich ,,detali” są setki!

Między słowami  – współpraca z doświadczonym architektem

Co daje osobiste spotkanie z architektem wnętrz? Lepsze zrozumienie swoich potrzeb – jest to kluczowe! Większość klientów kupujących samochody kosztujące ponad 100 tys. zł, idzie do salonu, odbywa jazdę próbną, wybiera kolor, wyposażenie – oczywisty schemat działania.

Warto sobie zdać sprawę, jak prostym i nieskomplikowanym wyborem jest samochód? Ile kolorów jest dostępnych, ile jednostek napędowych, itp. Porównajmy to do wyposażenia wnętrza… Jeśli na ,,wybranie” auta przeznaczamy kilka godzin konsultacji na żywo (rozmowa, jazda próbna, konfiguracja), to naturalnym wydaje się, że przy projektowaniu wnętrz, osobista rozmowa z architektem jest niezbędna.

Przyszłość projektowania wnętrz – VR?

Można rozmawiać na Skype, prowadzić wideokonferencje, wysyłać mailem wizualizacje, itp – można! I warto tak robić! Internet świetnie wspomaga współpracę architekta i inwestora, ale nic nie zastąpi osobistych spotkań. Przynajmniej na razie…

Jeśli technologia VR (virtual reality) będzie bardziej dopracowana i tańsza, powstaną odpowiednie aplikacje, internet będzie jeszcze szybszy – cóż, będzie można robić ,,spotkania wirtualne” i projektować wnętrz w czasie rzeczywistym! To z pewnością będzie przełom, ale droga do tego jeszcze daleka.

BE


No Comments

Post a Comment